Časopis a web Společnosti pro dějiny věd a techniky, Praha — Journal and Web of Society for History of Sciences and Technology, Prague
kódováno v utf-8   úvodní stránka webu    úvodní stránka webu

Pod čarou (webmasterův koutek)

Snímky domů česko-ruského profesorského stavebního a bytového družstva (ruská a ukrajinská emiograce v ČSR)

Zaniklé obce po roce 1945

Vyhledávání, mapy, obrazový materiál, doprovodné texty.

Chytilův místopis ČSR (1929)

Zmizelé Sudety

Mapa zaniklých osad. V pohraničních oblastech zaniklo po roce 1945 kolem 3 000 obcí, částí obcí a samot.

1) Touto výstavou chceme ukázat na spojitost prázdnoty v krajině a duchovní prázdnoty oblasti. Tedy že vylidněné prostředí na nás působí asociálně a na příkladu Sudet se ukazuje, jak se ztráta tradic a neschopnost vytvořit nové projevila v absenci kulturního života a péče o krajinu.
2) Srovnání starých a nových fotografií má inspirovat k pokusu o obnovu Genia loci Sudet, který je silně poškozený. Proto je také důležitou částí výstavy text, který hovoří i o aktivitách, které se nyní v pohraničí na poli obnovy památek a tradic dějí.
3) Vidi-li člověk jednou původní podobu nějakého místa, už nikdy není schopen brát jeho dnešní, často degenerovanou podobu jako samozřejmost. Připomínání si této bolestné paměti místa nám může pomoci, abychom se všichni přestali přizpůsobovat prázdnotě Sudet a začali s tím něco dělat.
4) Chtěli jsme nacionálně čistý stát, tak ho máme, byť zarostlý kopřivami. Získali jsme diky tomu území, kde dříve bydlel někdo jiný. Je to proto důvod, abychom se stále na tomto území chovali jako na dobytém prostoru? Tak tomu bylo za komunismu, kdy se do pohraničí koncentroval těžký průmysl, zemědělské megalomanské experimentování a abnormálně velké množství ústavů sociální péče, které stále produkují stovky asociálních, nezaměstnatelných a tlakem okolí i kriminálních živlu. Jednou je to naše území, a tak se musíme naučit s ním zacházet a starat se o něj. O tom nám hlavně jde, jak pečovat o Sudety do budoucna. Jak obnovit city a vztahy lidí k tomuto kraji. Jak rozbourat otupené představy tamních lidi o filozofii života v místě. Jak jim ukázat, že cesta z šedi a deziluze vede. Vede navázáním na práci našich předchůdců. Pokusit se naroubovat dvě kultury, které dlouhou dobu koexistovaly pohromadě. Překonat panický strach. Němci také chtěli nacionálně čistý stát a poznali, že to byla iluze a pykali za to. My bychom si také měli uvědomit, že to je iluze, která nevydrží věčně.
5) Uvažujeme-li o nějaké formě omluvy, nejlepší omluvou je začít se o ty oblasti starat jako o vlastní, s péčí a láskou. Tím získáme nepřímo i sympatie bývalých obyvatel.
6) Většině majitelů památkových či jiných staveb v pohraničí jde jen o to, aby se jejich objekt zachránil a je jim jedno, komu, nebo čemu bude sloužit.
7) Buď se podaří pro toto území získat lidi, nebo se z pohraničí vystěhujeme sami. Pomaleji, ale jistě, protože, kdo rád žije v mrtvém a vykořeněném kraji?
8) Jistá rozhodnutí jsou nezvratná, (Tedy vystěhovat tolik lidí žijících v místě a vytvářejících genia loci místa, síť vztahů společenských, ekonomických a sociálně-ekologických a rozhodnout se pro to přeseknout paměť krajiny. A doufat, že ten pařez obroste a vyroste z něj znovu krásný, košatý a zdravy strom.), nebo takřka nezvratná, a tomu v případě Sudet odmítáme věřit.
9) Chtěli bychom, aby Sudety opět ožily a byly hrdé na jejich krásu, historii a kulturu. Je to ale možné, když nesmí na svou minulost ani pomyslet a vlastní kulturu dříve nesměla, a dnes neumí vytvořit?
10) Jak říká Tomáš Feřtek, bohatství země vyplývá z duševního potencionálu a kreativity lidu, a ne z bohatství majetku a domu. Po válce jsme získali tisíce krásných domu po Němcích. Jsme ale dnes o to bohatší?

Petr Mikšíček. Z textu na webu k výstavě Zmizelé Sudety.

Exil v Praze a Československu 1918—1938
Exile in Prague and Czechoslovakia 1918—1938

Výstava, Clam Gallasův palác, Husova 20, Praha 1, 27. 9. 2005—9. 1. 2006.
Pořadatelé: Archiv hl. m. Prahy, Communicatio Humana... Spolupořadatel: Archiv Akademie věd ČR

Postavme se proti barbarským poměrům na českých silnicích

Poslanci trvají na smrti pro nevinné (článek v Respektu)

Petice "Zastavme vraždění na českých silnicích" (Web Bezpečné silnice)

Bezpečnost chodců (Stavební a technické uspořádání našich přechodů nevyhovuje)

Přes přechody bezpečně (Rušení přechodů není řešením)

Zklidňování dopravy v obcích (Centrum dopravního výzkumu)

Občanské sdružení Berkat

logo_Člověk v tísni Občanské sdružení, zaměřené především na pomoc a na podporu svépomoci v místech zničených válkou a humanitárními katastrofami. Založila Petra Procházková.


Bazaret ve Vagónu (Petra Procházková)

16. 12. 2004, 17:00, klub Vagon, Palác Metro, Národní 25, Praha 1

Akce Občanského sdružení Berkat zaměřeného především na pomoc a na podporu svépomoci v místech zničených válkou a humanitárními katastrofami

Pomozte zachránit bělokarpatský prales

Místo pro přírodu Kampaň ČSOP Místo pro přírodu
Sbírka na záchranu karpatského pralesa
Programy Pozemkového spolku Kosenka pro přírodu, krajinu a památky Valašskoklobucka

Miroslav Barvík

Odkaz na web, kterým připomínám svého otce.

Tip na výlet – Projížďka novou rychlodráhou na Barrandov

Tip na výlet –– Tycho Brahe na Novém Světě

Brahe a Kepler poznamenaní čerstvým sněhem Z Pohořelce od sousoší Keplera s Tycho Brahem (stávala tu Brahova hvězdárna) Keplerovou ulicí a přes malebný Nový Svět k pamětní desce „ku poctě slavného Dána Tychona Braheho, císařského matematika a hvězdáře“, na domě U Zlatého Noha (čp. 76), kde Tycho Brahe bydlel.    (020101)
Tycho Brahe na Novém Světě

Tip na výlet – Zámecká dynamitka

Ze starých Bohnic kolem Prvního pietního parku zvířat a opuštěného hřbitova (bohničtí pacienti, zdevastované mauzoleum italských vojáků) pěšinou nad údolím Vltavy kolem Zámecké rokle s „první a jedinou (podle průvodce z roku 1929 ) továrnou dynamitu“ v Čechách (1870) k hradišti Zámka (výhled na dynamitku), po skalách nad Vltavou ( Přírodní památka Zámky, součást Přírodního parku Drahaň-Trója ) do Drahanské rokle a po staré navigační cestě dlážděné obrovskými kameny (cyklostezka Praha–Drážďany) kolem Archivu AV ČR k Psímu domovu v Troji (konečná městského autobusu, o víkendu mimo provoz).

Doporučená literatura z internetového vyhledávače: ...největší továrna na dynamit a největší sirotčinec...

Tip na výlet – V. E. Lenhart ve Voděradských bučinách

Nejlépe říjnově vybarvenou rezervací Voděradské bučiny od virtuálního hotelu Jevany kolem zbytků staveniště po narušené naučné stezce (pozor u zničeného prvního zastavení za hrází rybníku Jan a zarostlého druhého zastavení) kolem pamětního kamene Václave Eliáše Lenharta (autora první česky psané lesnické knihy).    (011024)

Tip na výlet – F. A. Nickerl na Závisti

Po nové naučné Keltské stezce kvetoucím vřesovištěm ve stráni Břežanského dolu kolem pamětní desky věnované pražskému německému entomologovi F. A. Nickerlovi (srv. Koleškovo sdělení v DVT 99/2/81) – z Točné (ulice Na Stráňkách) přes keltské oppidum Závist.    (010902)

Oni byli první

Každoroční tichá vzpomínka na počátek politické, občanské i fyzické likvidace ruských a ukrajinských antibolševických emigrantů v Československu — před 56 lety byli vydáni sovětské moci, odvlečeni do SSSR a uvrženi do věznic a koncentračních táborů, kde většinou beze stopy zemřeli...

Výbor Oni byli první, P. O. Box 59, 101 01 Praha 101

(Srv. např. Emigrace z Ruska v meziválečném Československu. Prameny v českých, moravských a slezských archivech, Archiv Akademie věd ČR, Praha 2000.)    (010511)

Obytný dvojdům Obecně prospěšného česko-ruského profesorského stavebního a bytového družstva v Praze-Bubenči

Vznik a vývoj totalitních režimů

Muzeum III. odboje, Příbram

Sekretariát Konfederace politických vězňů
Zámeček, 261 01 Příbram I - 106, tel./fax: 0306/28 606
út-ne 10-16

Expozice :
Političtí vězni v uranových dolech 1948—1985, Ženy ve III. odboji a za mřížemi věznic, Z Čech do sibiřských gulagů

Detašované expozice :
Královská mincovna v Jáchymově: Koncentrační tábory při uranových dolech na Jáchymovsku v letech 1949-1961
Klášter Teplá u Mariánských Lázní: Perzekuce církví, kněží, řeholníků a řeholnic

Koncentrační tábor Vojna (okres Příbram)

Československý komunistický koncentrační tábor Vojna Letecký snímek koncentračního tábora Vojna 1951--1961 (stav 1953). Viz Jiří Majer: Uran v českých dějinách, DVT 4 / 2001

Otevření Památníku Vojna u Příbrami (18. 5. 2005), Památník obětí komunismu tábor Vojna

Viz též český uran zde na webu (Vyhledávání: uran)

Koncentrační tábor Lety (okres Písek)

Pronásledování a genocida Romů v českých zemích, Koncentrační tábor v Letech, O Letech na semináři o menšinové politice v EU, Mimořádně nelidské podmínky

„Železná opona“

( Natura  — časopis o přírodě, vědě a civilizaci )


© M. Barvík 2006